Winterdienst auf Kreisstraßen: Glättebekämpfung und Schneeräumung
- Status
- Vergeben
- Angebotsfrist
- Nicht angegeben
- Geschätzter Wert
- 39.094.763,14 RON
- Lose
- 2
- Auftraggeber
- JUDETUL VRANCEA(CONSILIUL JUDETEAN)
- Erfüllungsregion
- Rumänien
- Verfahren
- Offenes Verfahren
- Auftragsart
- Dienstleistung · Rahmenvereinbarung
- Veröffentlicht
- 03.11.2026
- CPV-Codes
- Schneeräumung (90620000)
- Bekanntmachung
- ted.europa.eu
- Bekanntmachungsnummer
- 760878-2026
- Verfahrensnummer
- d42df6b9-47b9-43f7-849a-4a5ac91b6be0
Fragenkatalog
Deine Fragen an die Ausschreibung, beantwortet aus Bekanntmachung und Unterlagen.
Kurzbeschreibung
Der Kreis Vrancea, vertreten durch den Kreisrat Consiliul Județean Vrancea, schreibt in Rumänien Glättebekämpfung und Schneeräumung auf seinen Kreisstraßen aus. Die Leistungen umfassen zwei Gebiete, Nord und Süd, und sind für vier Winter von 2026/2027 bis 2029/2030 vorgesehen; gearbeitet wird grundsätzlich vom 15. November bis zum 15. März. Der geschätzte Gesamtwert beträgt rund 39,1 Millionen rumänische Lei ohne Mehrwertsteuer; als Rahmenvereinbarung sind je Gebiet jährlich Abrufe in Form von Folgeaufträgen vorgesehen, insgesamt mindestens einer und höchstens vier je Gebiet.
KI-Zusammenfassung · Maßgeblich ist die Originalbekanntmachung.
Auf einen Blick
KI-Auswertung der Bekanntmachung
So schnell verstehst du mit VergabeHero jede Ausschreibung.
Leistungsbeschreibung
Combaterea poleiului și deszăpezire pe drumurile județene din administrarea Consiliului Județean Vrancea pe durata a 48 luni calendaristice pentru Lotul I -NORD si Lotul II - SUD in vederea mentinerii viabilitatii drumurilor pe timp de iarna si asigurarii circulatiei rutiere in conditii de siguranta a traficului. Rețeaua de drumuri care face obiectul prestației este prezentată în Anexa nr. 1. Drumurile județene sunt clasificate pe nivele de intervenție conform Anexei 2 și sunt împărțite pe loturi conform Anexei 3 (Lot I-sector Nord) și Anexei 4 (Lot II-sector Sud). În cadrul prezentului acord - cadru se estimează că se vor atribui pentru fiecare lot în parte minimum 1 contract subsecvent - maximum 4 contracte subsecvente. Contractele subsecvente se vor încheia anual, câte un contract subsecvent pentru fiecare lot. Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent pentru lot I/NORD - 4.886.845,39 lei fără TVA; Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent pentru lot II/SUD - 4.886.845,39 lei fără TVA.
Ganze Leistungsbeschreibung anzeigenWeniger anzeigen
Leistungen nach Losen (2)
LOT-0001 · Sector NORD19.547.381,57 RON
Servicii de combatere a poleiului si deszăpezire pe drumurile judeţene din administrarea Consiliului Judetean Vrancea pe durata a 48 luni calendaristice, respectiv pentru iernile 2026-2027, 2027-2028, 2028-2029, 2029-2030. Perioada de desfășurare a prestațiilor este cuprinsa între: 15 noiembrie anul curent – 15 martie anul următor. În funcție de condițiile meteo-rutiere această perioadă poate fi modificată prin notificarea scrisă a achizitorului. Cantitatile minime si maxime ale acordului cadru aferente lotului 1(Nord) se regasesc in Centralizator Lot1 Nord. Valoarea maximă estimată a acordului cadru pentru lot I/NORD este de 19.547.381,57 lei fără TVA. Valoarea estimată maxima (aferent unor cantitati maxime) a celui mai mare contract subsecvent pentru lot I/NORD este de 4.886.845,39 lei fără TVA; Detalii suplimentare cu privire la serviciile ce urmează a fi prestate pe drumurile judetene aferente aferente Lotului I NORD se regasesc in caietul de sarcini si anexele la acesta. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 20 zile. Autoritatea Contractanta va raspunde o singura data solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
LOT-0002 · SECTOR SUD19.547.381,57 RON
Servicii de combatere a poleiului si deszăpezire pe drumurile judeţene din administrarea Consiliului Judetean Vrancea pe durata a 48 luni calendaristice, respectiv pentru iernile 2026-2027, 2027-2028, 2028-2029, 2029-2030. Perioada de desfășurare a prestațiilor este cuprinsa între: 15 noiembrie anul curent – 15 martie anul următor. În funcție de condițiile meteo-rutiere această perioadă poate fi modificată prin notificarea scrisă a achizitorului. Cantitatile minime si maxime ale acordului cadru aferente lotului 2(Sud) se regasesc in Centralizator Lot 2 SUD. Valoarea maximă estimată a acordului cadru pentru lot II/SUD este de 19.547.381,57 lei fără TVA. Valoarea estimată maxima (aferent unor cantitati maxime) a celui mai mare contract subsecvent pentru lot II/SUD este de 4.886.845,39 lei fără TVA; Detalii suplimentare cu privire la serviciile ce urmează a fi prestate pe drumurile judetene aferente aferente Lotului II/SUD se regasesc in caietul de sarcini si anexele la acesta. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 20 zile. Autoritatea Contractanta va raspunde o singura data solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Wie wird das Angebot bewertet?
LOT-0001 · Sector NORD
- Punctajul se acorda astfel: a) Pentru cel mai scazut dintre preturi se acorda punctajul maxim alocat; b) Pentru celelalte preturi ofertate punctajul P(n) se calculeaza proportional, astfel: P(n) = (Pret minim ofertat / Pret n) x punctaj maxim alocat.
- 60 %
- -10 puncte pentru o durata de mobilizare de 1 ora de la emiterea ordinului de începere a fenomenului/de mobilizare rapidă, considerând-se necesar un interval de timp de 1 ora pentru anunțarea prestatorului si emiterea ordinului de începere pentru ca acesta sa poată sa-si mobilizeze personalul si implicit utilajele cerute. Punctarea se face deoarece interesul administratorului drumurilor este de a menține rețeaua rutiera in stare buna de circulație si de a preveni producerea de evenimente rutiere, iar acest fapt se poate realiza doar printr-o durata mica de mobilizare a prestatorului serviciului de combatere a poleiului si deszăpezire. -5 puncte pentru o durata de mobilizare de 2 ore de la emiterea ordinului de începere a fenomenului -0 puncte durata de mobilizare de 3 ore de la emiterea ordinului de începere a fenomenului, considerând-se că orice ofertant trebuie să respecte în prestarea serviciilor durata maximă de 5 ore dată de prevederile AND 525-2013, aprobat prin Ordinul Ministrului Transporturilor nr. 289/2013 si Ordinului Ministrului Administrației si Internelor nr. 2170/2013. -Ofertele cu o durata de mobilizare peste termenul de 3 ore vor fi considerate neconforme, iar sub termenul de 1 oră nu vor fi punctate suplimentar. Durata de mobilizare privind interventia utilajelor la cerere este cea declarată de ofertant in Formularul DECLARAŢIE privind durata de mobilizare privind interventia utilajelor la cerere de la sectiunea Formulare.
- 10 %
- N = (n x punctaj Euro1 + n x punctaj Euro2 + n x punctaj Euro3 + n x punctaj Euro4 + n x punctaj Euro5 + n x punctaj Euro6) / NP unde: n = numărul de utilaje la permanență care corespund normei de poluare Euro 1, 2, 3, 4, 5, 6 NP = numărul total de utilaje la permanență - 4 buc. Autoraspanditor echipat cu lama - ATB (camioane), Descriere: Pentru Norma de poluare Euro 1 (denumire tehnică – EC93) – se acordă 0 puncte - limite emisii Euro 1 (benzină) o CO (monoxid de carbon): 2,72 g/km o HC + NOx (combinate): 0,97 g/km - limite emisii Euro 1 (diesel) o CO (monoxid de carbon): 2,72 g/km o HC + NOx (combinate): 0,97 g/km Pentru Norma de poluare Euro 2 (denumire tehnică – EC96) – se acordă 2 puncte - limite emisii Euro 2 (benzină) o CO (monoxid de carbon): 2,20 g/km o HC + NOx (combinate): 0,50 g/km - limite emisii Euro 2 (diesel) o CO (monoxid de carbon): 1,00 g/km o HC + NOx (combinate): 0,70 g/km o PM (particule): 0,08 g/km Pentru Norma de poluare Euro 3 (denumire tehnică – EC2000) – se acordă 4 puncte - limite emisii Euro 3 (benzină) o CO (monoxid de carbon): 2,30 g/km o HC (hidrocarburi totale): 0,20 g/km o NOx (oxizi de azot): 0,15 g/km - limite emisii Euro 3 (diesel) o CO (monoxid de carbon): 0,64 g/km o HC + NOx (combinate): 0,56 g/km o NOx (oxizi de azot): 0,50 g/km o PM (particule): 0,05 g/km Pentru Norma de poluare Euro 4 (denumire tehnică – EC2005) – se acordă 6 puncte - limite emisii Euro 4 (benzină): o CO (monoxid de carbon): 1,00 g/km o HC (hidrocarburi totale): 0,10 g/km o NOx (oxizi de azot): 0,08 g/km - limite emisii Euro 4 (diesel) o CO (monoxid de carbon): 0,50 g/km o HC + NOx (combinate): 0,30 g/km o NOx (oxizi de azot): 0,25 g/km o PM (particule): 0,025 g/km Pentru Norma de poluare Euro 5 – se acordă 8 puncte - limite emisii Euro 5 (benzină) o CO (monoxid de carbon): 1,00 g/km o HC (hidrocarburi totale): 0,10 g/km o NOx (oxizi de azot): 0,06 g/km o HC + NOx: nu se aplică (sunt reglementate separat) o PM (particule): 0,005 g/km (doar pentru motoare cu injecție directă) - limite emisii Euro 5 (diesel) o CO (monoxid de carbon): 0,50 g/km o HC + Nox (combinate):: 0,23 g/km o Nox (oxizi de azot):: 0,18 g/km o PM (particule): 0,005 g/km o PN (număr de particule):6,0x1011 particule/km Pentru Norma de poluare Euro 6 (ultima introdusă) – se acordă 10 puncte - limite emisii Euro 6 (benzină) o CO (monoxid de carbon): 1,00 g/km o HC (hidrocarburi): 0,10 g/km o NOx (oxizi de azot): 0,06 g/km o HC + NOx: nu se aplică (se dau separat) o PM (particule): 0,005 g/km (doar pentru motoare cu injecție directă) o PN (număr de particule): 6,0 × 10¹¹ particule/km (doar pentru injecție directă) - limite emisii Euro 6 (diesel) o CO (monoxid de carbon): 0,50 g/km o HC + NOx (combinate): 0,17 g/km o NOx (oxizi de azot): 0,08 g/km o PM (particule): 0,005 g/km o PN (număr de particule): 6,0 × 10¹¹ particule/km
- 10 %
- Algoritmul de calcul: Subfactori: P1 - Descrierea metodologiei de intervenție-6 puncte; P2 -Planificarea și gestionarea resurselor umane și tehnice- 5 puncte; P3-Managementul situațiilor de urgență și al condițiilor meteo extreme 5 puncte; P4-Măsuri de monitorizare și raportare a intervențiilor - 4 puncte. Punctajul se acordă pe baza evaluării calitative a Planului de Operare prezentat de ofertant în cadrul propunerii tehnice, conform sub-criteriilor detaliate mai jos. Comisia de evaluare va analiza conținutul Planului de Operare și va acorda punctajul corespunzător nivelului de detaliere și adecvare demonstrat, după cum urmează: P(n) = P1(n) + P2(n) + P3(n) + P4(n) = maxim 20 puncte Punctajul aferent unui subfactor de evaluare va fi obținut prin acordarea calificativului obținut de oferta respectivă la evaluarea acelui subfactor. Detalii suplimentare privind algoritmul de calcul si modalitatea de indeplinire a factorului de evaluare se regasesc in cadrul in caietul se sarcini (Sectiunea II CS - Modalitatea de evaluare si punctaj, factori de evaluare).
- 20 %
LOT-0002 · SECTOR SUD
- Punctajul se acorda astfel: a) Pentru cel mai scazut dintre preturi se acorda punctajul maxim alocat; b) Pentru celelalte preturi ofertate punctajul P(n) se calculeaza proportional, astfel: P(n) = (Pret minim ofertat / Pret n) x punctaj maxim alocat.
- 60 %
- -10 puncte pentru o durata de mobilizare de 1 ora de la emiterea ordinului de începere a fenomenului/de mobilizare rapidă, considerând-se necesar un interval de timp de 1 ora pentru anunțarea prestatorului si emiterea ordinului de începere pentru ca acesta sa poată sa-si mobilizeze personalul si implicit utilajele cerute. Punctarea se face deoarece interesul administratorului drumurilor este de a menține rețeaua rutiera in stare buna de circulație si de a preveni producerea de evenimente rutiere, iar acest fapt se poate realiza doar printr-o durata mica de mobilizare a prestatorului serviciului de combatere a poleiului si deszăpezire. -5 puncte pentru o durata de mobilizare de 2 ore de la emiterea ordinului de începere a fenomenului -0 puncte durata de mobilizare de 3 ore de la emiterea ordinului de începere a fenomenului, considerând-se că orice ofertant trebuie să respecte în prestarea serviciilor durata maximă de 5 ore dată de prevederile AND 525-2013, aprobat prin Ordinul Ministrului Transporturilor nr. 289/2013 si Ordinului Ministrului Administrației si Internelor nr. 2170/2013. -Ofertele cu o durata de mobilizare peste termenul de 3 ore vor fi considerate neconforme, iar sub termenul de 1 oră nu vor fi punctate suplimentar. Durata de mobilizare privind interventia utilajelor la cerere este cea declarată de ofertant in Formularul DECLARAŢIE privind durata de mobilizare privind interventia utilajelor la cerere de la sectiunea Formulare.
- 10 %
- N = (n x punctaj Euro1 + n x punctaj Euro2 + n x punctaj Euro3 + n x punctaj Euro4 + n x punctaj Euro5 + n x punctaj Euro6) / NP unde: n = numărul de utilaje la permanență care corespund normei de poluare Euro 1, 2, 3, 4, 5, 6 NP = numărul total de utilaje la permanență - 4 buc. Autoraspanditor echipat cu lama - ATB (camioane), Descriere: Pentru Norma de poluare Euro 1 (denumire tehnică – EC93) – se acordă 0 puncte - limite emisii Euro 1 (benzină) o CO (monoxid de carbon): 2,72 g/km o HC + NOx (combinate): 0,97 g/km - limite emisii Euro 1 (diesel) o CO (monoxid de carbon): 2,72 g/km o HC + NOx (combinate): 0,97 g/km Pentru Norma de poluare Euro 2 (denumire tehnică – EC96) – se acordă 2 puncte - limite emisii Euro 2 (benzină) o CO (monoxid de carbon): 2,20 g/km o HC + NOx (combinate): 0,50 g/km - limite emisii Euro 2 (diesel) o CO (monoxid de carbon): 1,00 g/km o HC + NOx (combinate): 0,70 g/km o PM (particule): 0,08 g/km Pentru Norma de poluare Euro 3 (denumire tehnică – EC2000) – se acordă 4 puncte - limite emisii Euro 3 (benzină) o CO (monoxid de carbon): 2,30 g/km o HC (hidrocarburi totale): 0,20 g/km o NOx (oxizi de azot): 0,15 g/km - limite emisii Euro 3 (diesel) o CO (monoxid de carbon): 0,64 g/km o HC + NOx (combinate): 0,56 g/km o NOx (oxizi de azot): 0,50 g/km o PM (particule): 0,05 g/km Pentru Norma de poluare Euro 4 (denumire tehnică – EC2005) – se acordă 6 puncte - limite emisii Euro 4 (benzină): o CO (monoxid de carbon): 1,00 g/km o HC (hidrocarburi totale): 0,10 g/km o NOx (oxizi de azot): 0,08 g/km - limite emisii Euro 4 (diesel) o CO (monoxid de carbon): 0,50 g/km o HC + NOx (combinate): 0,30 g/km o NOx (oxizi de azot): 0,25 g/km o PM (particule): 0,025 g/km Pentru Norma de poluare Euro 5 – se acordă 8 puncte - limite emisii Euro 5 (benzină) o CO (monoxid de carbon): 1,00 g/km o HC (hidrocarburi totale): 0,10 g/km o NOx (oxizi de azot): 0,06 g/km o HC + NOx: nu se aplică (sunt reglementate separat) o PM (particule): 0,005 g/km (doar pentru motoare cu injecție directă) - limite emisii Euro 5 (diesel) o CO (monoxid de carbon): 0,50 g/km o HC + Nox (combinate):: 0,23 g/km o Nox (oxizi de azot):: 0,18 g/km o PM (particule): 0,005 g/km o PN (număr de particule):6,0x1011 particule/km Pentru Norma de poluare Euro 6 (ultima introdusă) – se acordă 10 puncte - limite emisii Euro 6 (benzină) o CO (monoxid de carbon): 1,00 g/km o HC (hidrocarburi): 0,10 g/km o NOx (oxizi de azot): 0,06 g/km o HC + NOx: nu se aplică (se dau separat) o PM (particule): 0,005 g/km (doar pentru motoare cu injecție directă) o PN (număr de particule): 6,0 × 10¹¹ particule/km (doar pentru injecție directă) - limite emisii Euro 6 (diesel) o CO (monoxid de carbon): 0,50 g/km o HC + NOx (combinate): 0,17 g/km o NOx (oxizi de azot): 0,08 g/km o PM (particule): 0,005 g/km o PN (număr de particule): 6,0 × 10¹¹ particule/km
- 10 %
- Algoritmul de calcul: Subfactori: P1 - Descrierea metodologiei de intervenție-6 puncte; P2 -Planificarea și gestionarea resurselor umane și tehnice- 5 puncte; P3-Managementul situațiilor de urgență și al condițiilor meteo extreme 5 puncte; P4-Măsuri de monitorizare și raportare a intervențiilor - 4 puncte. Punctajul se acordă pe baza evaluării calitative a Planului de Operare prezentat de ofertant în cadrul propunerii tehnice, conform sub-criteriilor detaliate mai jos. Comisia de evaluare va analiza conținutul Planului de Operare și va acorda punctajul corespunzător nivelului de detaliere și adecvare demonstrat, după cum urmează: P(n) = P1(n) + P2(n) + P3(n) + P4(n) = maxim 20 puncte Punctajul aferent unui subfactor de evaluare va fi obținut prin acordarea calificativului obținut de oferta respectivă la evaluarea acelui subfactor. Detalii suplimentare privind algoritmul de calcul si modalitatea de indeplinire a factorului de evaluare se regasesc in cadrul in caietul se sarcini (Sectiunea II CS - Modalitatea de evaluare si punctaj, factori de evaluare).
- 20 %
Vergabeunterlagen
Keine abgerufenen Dateien hinterlegt. Ein abgeschlossener Abruf ist nicht dokumentiert.
Zum UrsprungsportalÄnderungen und Bieterfragen
0 EinträgeKeine Änderungen zur Bekanntmachung bekannt.
Welche ähnlichen Ausschreibungen sind offen?
Alle ähnlichen Ausschreibungen anzeigenAlle Angaben ohne Gewähr. Ausschreibungen können sich jederzeit ändern – wir übernehmen keine Gewähr für Aktualität, Vollständigkeit oder Richtigkeit der hier dargestellten Daten. Maßgeblich ist stets die Originalbekanntmachung des Auftraggebers.